ARAL LASTİK

                                               

  ANASAYFA ÜRÜNLER GALERİ FİRMA PROFİLİ  TEKNİK BİLGİ   İLETİŞİM  

                                                                             TEKNİK BİLGİ

                                                                                                                                      
ARAL LASTİK
     Teknik bilgi  
   
 

JANT BAKIM BİLGİLERİ

     Yeni jant ve lastikleriniz monte edildikten sonra,geriye doğru bir adım atın ve onlara iyice bir bakın. Bu yeni ve keskin görüntü aracınızın daha ihtişamlı görünmesini sağlayacak. Şu an harika görünüyorlar ama ne yazık ki jantlarınız aracınızın daima en kirli yerleridir. Çünkü aşındırıcı özelliği olan fren(balata) tozları, okyanus ve yoldaki tuz ortamı,taş ve çakıllar, ve diğer çeşitli atıklar gibi yabancı maddelere bulaşırlar.

Jantları monte etmeden önce cilalayarak üzerlerinde bir film tabakası oluşturmanız temizlerken size kolaylık sağlayacaktır.

Jantınızın boya ve kaplamasına en az aracınızın gövdesine gösterdiğiniz kadar özen gösteriniz. Günümüzde çoğu alaşımlı jantlarda boyalı ve/veya kaplamalı bir dış yüzey mevcuttur.bu hassas boya ve/veya kaplama tabakasına hasar vermeden temizleyebilmenin en doğru yolu yumuşak,hafif bir sabun ve duru suyla yıkamaktır.Jantınızı periyodik olarak cilalamanız jant yüzeyinizin dış elementlerden korunmasını sağlayacaktır. Kesinlikle aşındırıcı temizleyiciler, metal katkılı temizleme süngerleri, parlatıcı bileşimler kullanmayınız.

Otomatik yıkamalardan uzak durunuz.bazı otomatik yıkama istasyonları araç üzerindeki kirleri çıkarmak maksadıyla yıkama öncesi veya yıkama esnasında asit katkılı temizleyiciler kullanmaktadır.bazıları ise lastik ve jantları temizlemek için sert fırçalar kullanmaktadır.bu iki tür işlemde jantınızın dış yüzeyine zarar verir. Arabanızı otomatik yıkamaya sokmadan önce yetkili kişiye ne tür ekipman kullandığını sorunuz.

Kesinlikle lastik ve jantlarınızın buhar ile temizlenmesine izin vermeyin.sıcak buhar ile yapılan temizlemeler jantınızın boyasının ve kaplamasının donuklaşmasına sebebiyet verir.

Jantlarınız sıcak iken temizlemeyiniz,soğuyana dek bekleyiniz.su yüksek sıcaklık değerlerinde daha çabuk kurur. İşte bu yüzden eğer jant sıcak iken temizleme işlemi yaparsanız, temizlik yaptığınız su ve sabun karışımı daha hızlı kuruyacaktır ve jant yüzeyinde bir sabun tabakası oluşacak yada lekelenmeler olacaktır.aracınızı yıkamadan önce1-2 saat kadar gölgelik bir yerde bekletme iyi bir fikir olabilir.

Jantları birer birer temizlemek daima en sağlıklı yöntemdir. Eğer, birini sabunlu bırakıp diğer jantı temizlemeye kalkarsanız, siz diğer jantla uğraşırken diğer jant yüzeyindeki sabun kuruyacak ve yüzeyde lekelenmeler oluşacaktır. Jantınızı temizledikten sonra aracınızı temizlemeye devam edecekseniz,jantlarınızı temizlerken kullandığınız fırça veya süngeri mutlaka değiştiriniz çünkü, jantı temizleme sırasında fırça veya süngere bulaşan parçacıklar aracınızın gövdesini çizebilir.

Yeni lastik ve jantlarınızı herhangi bir yatırımmış gibi düşünün.


 

                                    JANTIN BİJON VE SOMUNLARI NASIL SIKILMALI?

Doğru bir jant montajı, ancak bijon veya somunların önerilen tork değerlerinde sıkılmasıyla mümkün olur. Bu tork değeri bilgilerini, aracınızın el kitabında veya araç satıcılarında bulunabilir. Aşağıdaki örneklerde de görüldüğü gibi çapraz sıkma metodu kullanılması tavsiye edilir. Jantı gereğinden fazla bir tork kuvveti ile sıkarsanız, somun veya bijonun dişlerini kırabilir, poryayı eğebilir, fren disklerini zedeleyebilirsiniz.

 

ÖN DÜZEN
LASTİK BİLGİSİ
JANT BAKIM
HIZ SEMBOLLERİ
LASTİĞİN YAPISI